Aktualności

Wina specjalne i chromatografia bibułowa

17. Weekendowy zjazd rocznego Praktycznego Kursu Winiarstwa prowadzonego przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle poświęcony był w pierwszym dniu wykładom o produkcji win specjalnych. Podczas zajęć praktycznych drugiego dnia kursanci odbywali ćwiczenia laboratoryjne. Oznaczali kwasowość ogólną swoich win i uczyli się jak badać skuteczność przebiegu fermentacji jabłkowo-mlekowej wina metodą chromatografii bibułowej

W sobotę zajęcia poświęcone były specjalnym technologiom winiarskim. Kursanci uczyli się jak robić wina słodkie z późnego zbioru, wina lodowe, słomkowe (z podsuszanych winogron), likierowe oraz musujące. Wykłady prowadził Wojciech Bosak.

Zajęcia teoretyczne połączone były z degustacją zagranicznych win słodkich i musujących.

W niedzielę, w ramach zajęć praktycznych w przetwórni kursanci PAW sprawdzali czy fermentacja jabłkowo-mlekowa win dyplomowych przebiega prawidłowo. Pod okiem Romana Myśliwca uczyli się także jak sprawdzić przy użyciu bibuły chromatograficznej czy proces FJM w winie czerwonym już się zakończył.

Przypominamy, że dobiega końca nabór na drugą edycję Praktycznego Kursu Winiarstwa 2016 – link - . Pod uwagę brana będzie kolejność zgłoszeń.

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, partnerem projektu jest Miasto Jasło.

jaslo
logo gv
nw